Festyn strażacki dla dzieci w Żaganiu

Z okazji Dnia Dziecka w dniu 31 maja br. w parku Pałacu Książęcego w Żaganiu nad kanałem rzeki Bóbr odbył się festyn strażacki dla dzieci. Podczas festynu, który łączył zabawę z edukacją, odbyły się konkursy plastyczne z nagrodami, gry i zabawy dla dzieci, pokaz akcji ratowniczej i szkolenie z kwalifikowanej pierwszej pomocy. Atrakcją była możliwość pływania strażacką łodzią ratowniczą i przejażdżki quadem. Każde dziecko skorzystało z pompowanej zjeżdżalni oraz poczęstunku popcornem, watą cukrową oraz grochówką. Bardzo dużym zainteresowaniem cieszyło się stoisko prezentujące wyposażenie osobiste strażaków ratowników obecnie i przed powstaniem Państwowej Straży Pożarnej. Zaprezentowano i omówiono zasady prowadzenia akcji ratowniczej i prawidłowego postępowania osób postronnych podczas wypadku komunikacyjnego. Strażacy omawiali również zagrożenia związane z przebywaniem latem nad wodą, rozdawali ulotki edukacyjne oraz materiały i gadżety promujące zasady bezpiecznego zachowania.

Pokaz był inicjatywą Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żaganiu przy wsparciu Burmistrza Żaganiu.

Funkcjonariusze Komendy Powiatowej Policji w Żaganiu i przedstawiciel Urzędu Miasta Żagań omówili inne zagrożenia czyhające na dzieci szczególnie podczas wakacji oraz przeprowadzili konkursy z nagrodami.

Festyn odbył się bezpośrednio przed okresem wakacji, aby zwiększyć bezpieczeństwo naszych dzieci. W festynie łącznie brało udział ponad 500 dzieci oraz osób dorosłych. Motywem przewodnim festynu były społeczne akcje edukacyjne „Kręci mnie bezpieczeństwo” i „Kręci mnie bezpieczeństwo nad wodą”.

Foto: KP

PSP w Żaganiu

Opracowanie: st. kpt. Paweł Grzymała